Powrót

Z cyklu "Szalone lata 80": Moda

2010-08-12 17:06:14

 

Lata osiemdziesiąte to wyjątkowy okres w dziejach ludzkości. Był to czas przemian społecznych, politycznych i kulturalnych nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Lata 80 obfitowały w wydarzenia, które po dziś dzień stanowią o losie oraz życiu ludzi. Okres ten był szczególnie ważny dla miłośników niekonwencjonalnej mody. Była ona jednym z głównych filarów tego czasu.
 
Moda szalonych lat osiemdziesiątych wylansowana została przez naczelną światową prowokatorkę – Madonnę oraz przez nie mniej kontrowersyjną Cindy Lauper. Czymże więc charakteryzowała się ta moda, która regularnie powraca na wybiegi? Natapirowane włosy, mocny makijaż, cekinowe bluzki, obcisłe legginsy, mieszanka kiczu i awangardy, żywe kolory, duże wzory, mnóstwo cekinów, plastiku, słowem - kolorowo i wesoło. Styl lat 80 charakteryzował się brakiem jakichkolwiek ograniczeń. Kobiety nosiły praktycznie wszystko, kolor i rozmiar był nieistotny. Obowiązującą zasadą był brak jakichkolwiek zasad. I właśnie za to miliony kobiet na całym świecie pokochały ten ubraniowy miszmasz.
 
Kobiety, które chciały wyglądać modnie ubierały się "na literę T". Oznaczało to wyeksponowanie ramion poprzez umieszczenie w marynarkach dużych poduszek. Wąska talia i szerokie ramiona były wcześniej zarezerwowane dla mężczyzn, jednakże kobiety tamtych lat robiły wszystko na odwrót. Przynajmniej w kwestiach mody.
 
Jedną z głównych modowych ikon tamtych lat, była wcześniej wspomniana Madonna. Jej styl był połączeniem tkanin, kolorów, faktur, których nikt, nigdy wcześniej ze sobą nie łączył. Piosenkarka jako pierwsza wprowadziła do mody symbole religijne. Bez problemu łączyła kolorowe stroje z wielkimi krzyżami, które nosiła w formie kolczyków, bransoletek oraz łańcuchów. Sztandarowym przykładem tego typu zestawień jest teledysk do piosenki "Like a virgin", w którym gwiazda zaprezentowała esencję swojego stylu.
 
Ekstrawagancki styl prezentowały również bohaterki kultowego serialu "Dynastia". Filmowe kobiety raczej nie znały umiaru jeśli chodzi o ubiór, zarówno dzienny jak i wieczorowy. Przesadne fryzury, makijaże oraz suknie niczym z epoki królów, budziły zazdrość kobiet na obu półkulach.
 
Niestety, mimo wielkiego uznania i sentymentu do tamtych lat, większość kobiet miała swój znienawidzony element ubioru, który mimo że modny, był prawdziwym koszmarem. Za największą katastrofę tamtych lat można uznać nylonowy dres. Z adnotacją, że im bardziej rażący w oczy kolor – tym gorzej. Spełniał on co prawda swoją główną funkcję, czyli był zabawny oraz oryginalny. Niestety przysłowiowe "szelesty" bardzo zniekształcały kobiecą sylwetkę. Równie dużo przeciwniczek miały błyszczące legginsy, które raczej nie występowały w stonowanych barwach.
 
Regularnie powracająca moda na kiczowate lata osiemdziesiąte jednych cieszy, innych smuci. Ci, którzy nazywali ten okres katastrofalnym w dziejach mody z pewnością dziwią się powracającym szalonym trendom. Na szczęście jednak przeciwników mody lat 80 jest o wiele mniej niż jej zwolenników. Obecnie, coraz większą popularnością cieszą się imprezy w klubach w stylu szalonych lat 80. Ich uczestnicy mają za zadanie jak najbardziej wpasować się w klimat tamtych lat. Plusem jest fakt, że w celu zdobycia ubrań z tamtego okresu, wystarczy zajrzeć do szafy mamy lub starszej siostry. Przy kompletowaniu ubioru warto kierować się zasadą – im gorzej tym lepiej. Jeszcze tylko niebieski cień do powiek, natapirowane włosy oraz mnóstwo sztucznej biżuterii. Dobrej zabawy!
 
 
Zobacz również:
Dodaj komentarz

(Email nie będzie opublikowany)


Do góry
Copyright © 2017 Arfa s.c.       O nas | Kontakt